XII LO im. H. Sienkiewicza w Warszawie klasa
kulturowo-etnograficzna
 
     start          etnografia            klasa            szkoła            warsztaty            współpraca            linki            kontakt    
KONTO BANKOWE
etnografia i kulturoznawstwo w liceum
     
Współpraca
 
     
 
     
 


Moim celem jest nawiązanie współpracy z różnymi ośrodkami i instytucjami kulturowymi. Dobrym początkiem jest zainicjowanie wspólnych działań z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW

WYKŁAD DR. WOJCIECHA BĘBNA - 20 LAT WŚRÓD PAPUASÓW

W ramach zajęć z etnografii, korzystając z oferty Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW dla szkół średnich gościliśmy w naszej szkole dr. Wojciecha Bębna z wykładem - 20 lat wśród Papuasów. Dwugodzinne spotkanie składało się z 2 części : 1/ wykład, 2/ pytania od słuchaczy / klasy etnograficzne - Ic i IIc/.
Dr W. Bęben dzielił się z uczniami swoją wiedzą i doświadczeniem. Blisko 20 lat przebywania w Papui - Nowej Gwinei zaowocowało ogromną wiedzą, bynajmniej nie książkową. Mówił o zwyczajach, prawie, wierzeniach Papuasów.
Po wykładzie, naszpikowanym anegdotami uczniowie mieli mnóstwo pytań - mniej lub bardziej podbramkowych. Dr Bęben traktował wszystkie z powagą nawet pytanie o to: które części człowieka są najsmaczniejsze?

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Węgorzewo leży we wschodniej części Pojezierza Mazurskiego zwanej Krainą Wielkich Jezior. Klasa etnograficzno-kulturowa przyjechała tu na warsztaty prowadzone przez Ośrodek Rzemiosł Tradycyjnych i Artystycznych, istniejący przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Muzeum Kultury Ludowej zostało powołane w 1991r.. Główne zainteresowania placówki skupiają się wokół kultury ludowej wszystkich grup narodowościowych i etnicznych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę południowo-wschodnią. Wśród zbiorów Muzeum możemy znaleźć; przedmioty gospodarstwa domowego, tkaniny, stroje, plastykę obrzędową, ceramikę, rzeźbę i malarstwo.
Działalność Ośrodka Rzemiosł ma na celu kultywowanie tradycji dawnego rzemiosła. W ramach ośrodka działają 3 pracownie rękodzielnicze: tkactwa, ceramiki i wyrobów kwiatów artystycznych. Młodzież przez tydzień uczestniczyła w zajęciach warsztatowych oferowanych przez Muzeum.
Okolice Węgorzewa to bardzo interesujący teren nie tylko dla etnografów, ale także dla historyków. Wspomnieć tu należy Świętą Lipkę, czy też Wilczy Szaniec, warto zobaczyć!

     
designed by MH  
   Copyright © 2004-2008 by Ewa Homa
     XII LO im. H. Sienkiewicza w Warszawie, ul. Sienna 53, 00-820 Warszawa
  start | etnografia | klasa | szkoła | warsztaty | współpraca | linki | kontakt | konto dla młodzieży | praca dla młodzieży